6. Suna Kıraç Nörodejenerasyon Konferansı – İstanbul

6. Suna Kıraç Nörodejenerasyon Konferansı – İstanbul

Suna Kıraç Nörodejenerasyon Konferansı'nın altıncısında İstanbul'da hepinizi ağırlamaktan gurur duyuyoruz. Öncekiler gibi bu konferans da ALS ve merkezi sinir sisteminin dejeneratif hastalıklarını anlamak ve tedavi etmek için çok yönlü ve disiplinlerarası bir yaklaşım benimseyecek.

2005 yılından bu yana Suna ve İnan Kıraç Vakfı Nörodejenerasyon Araştırma Laboratuvarı (NDAL), nörodejeneratif hastalıkları daha iyi anlamak ve tedavi etmek için uluslararası çabalara katılan bir parçası olmuştur. Massachusetts Üniversitesi, Harvard Üniversitesi ve Brown Üniversitesi gibi dünyaca ünlü akademisyenlerle, yakın iş birlikleri dahil olmak üzere dünya çapında saygın akademisyenlerle çalışmaktan onur duyuyoruz.

NDAL, Temmuz 2018'de İstanbul, Topkapı'daki Koç Üniversitesi Hastanesi'ndeki yeni evine taşındı. NDAL şimdi seçkin bir araştırma hastanesinin ve Koç Üniversitesi Dönüşümsel Tıp Araştırma Merkezi KUTTAM'ın bir parçası olarak, iş birliği yapma, yenilik üretme, keşfetme ve alana katkıda bulunma yeteneğini güçlendirmiştir. Hastane ortamında faaliyet göstermesi, NDAL'ın daha fazla hastaya ulaşmasına ve yeni, son derece etkili yollarla disiplinlerarası araştırma projelerini keşfetmesine olanak tanır. Çabaları arasında NDAL, son yıllarda sporadik ALS üzerine Project MinE; spastik ataksiler üzerine EJP-RD Girişimi PROSPAX; ve Global Parkinson Genetik Programı olan GP2 Projesi gibi birkaç iddialı uluslararası konsorsiyumun aktif bir üyesi haline gelmiştir.

Kuruluşundan bu yana, Suna Kıraç Nörodejenerasyon Konferansı, küresel bilim topluluğu için uluslararası alanda tanınan bir buluşma noktasına dönüşmüştür. Konferans, önde gelen bilim insanlarının fikir alışverişi yapmasına ve yeni iş birlikleri ile araştırma projeleri için zemin hazırlamasına değerli bir fırsat sunmaktadır. Bu yılki Konferans, 'Nörodejeneratif Hastalıklar için Gen ve Moleküler Tedavilerde İlerlemeler: Son Sübcellüler ve Klinik İçgörüler' başlığıyla, nörodejenerasyonla ilişkili genleri ve nöronal kırılganlığın altında yatan hücresel mekanizmaları inceleyerek başlayacak, nörolojik hastalıklarda RNA işlev bozukluğu ve nöron-dışı patoloji ile devam edecek. Türkiye'de ALS'nin karmaşık yapısı ve sporadik ALS üzerine interaktif bir tartışma ile Konferans sona erecek olup, bu konferans, adını aldığı parlak ve ilham verici Suna Kıraç'ın vefatından bu yana düzenlenen ilk konferanstır. Bu Konferans, öncekiler gibi, Suna Kıraç'ın onuruna ve saygıdeğer anısına adanmıştır.

Nörodejeneratif hastalıklardan muzdarip milyonlarca hastanın ve ailelerinin adına, bu yılki Konferansa katkıda bulunan herkese, özellikle profesörler A. Nazlı Başak, Robert H. Brown, Jr. ve Jeffrey D. Macklis'e en derin şükranlarımızı sunuyoruz. Verimli ve ilham verici bir konferans geçirmenizi, aynı zamanda İstanbul'da keyifli bir konaklama yapmanızı diliyoruz. Daha da önemlisi, bu Konferansın nörodejeneratif hastalık alanındaki çabalarınıza katkıda bulunmasını ve çalışmalarınızı güçlendirip geliştirecek yeni fikirler, sorular ve bilgiler keşfetmenizi umuyoruz.

Suna ve İnan Kıraç Vakfı

İpek Kıraç, BM Genel Kurulu Kapsamında New York’ta Düzenlenen Panelde Konuştu
İpek Kıraç, BM Genel Kurulu Kapsamında New York’ta Düzenlenen Panelde Konuştu
Suna'nın Kızları

İpek Kıraç, BM Genel Kurulu Kapsamında New York’ta Düzenlenen Panelde Konuştu

Suna'nın Kızları kurucusu İpek Kıraç, Birleşmiş Milletler 78. Genel Kurulu Haftası kapsamında UN Women tarafından düzenlenen ‘’Generation Equality Midpoint Moment’’ etkinliğinde konuşmacı olarak yer aldı.

6. Suna Kıraç Nörodejenerasyon Konferansı – İstanbul
6. Suna Kıraç Nörodejenerasyon Konferansı – İstanbul
NDAL

6. Suna Kıraç Nörodejenerasyon Konferansı – İstanbul

Nörodejeneratif Hastalıklar için Gen ve Moleküler Tedavilerde İlerlemeler:
Son Sübcellüler ve Klinik İçgörüler 18-20 Nisan 2024, Pera Müzesi
Suna Kıraç Nörodejenerasyon Konferansı'nın altıncısı İstanbul'da katılımcılarını ağırlıyor. Konferans, ALS ve merkezi sinir sisteminin dejeneratif hastalıklarını anlamak ve tedavi etmek için çok yönlü ve disiplinlerarası bir yaklaşım benimsiyor.

Yeni Yayınımız Kurmak ve Onarmak çıktı!
Yeni Yayınımız Kurmak ve Onarmak çıktı!
İstanbul Araştırmaları Enstitüsü

Yeni Yayınımız Kurmak ve Onarmak çıktı!

Kurmak ve Onarmak, Türkiye’nin ilk kadın mimarlarından Mualla Eyüboğlu’nun kişisel arşivinden yola çıkarak hayatını ve 1940’lardan 1980’lere kadar süren meslek yaşantısını inceliyor.